در دنیای امروز راهکارهای بسیار زیادی درزمین ه  روانشناسی و پیشرفت های فردی وجود دارد که در سراسر جهان توسط متخصصان به کار گرفته می شود. یکی از مهم ترین راهکارها، ان ال پی یا همان برنامه ریزی عصبی کلامی است. ان ال پی درواقع یک راه بی نظیر برای ایجاد تغییر در رفتارها، عقاید و افکار شخصی هر فرد است که نتیجه آن رسیدن به نتایج فوق العاده مثبتی می باشد. گر با خواندن این مقدمه از خودتان پرسیده اید NLP چیست با ما همراه باشید تا پاسخ مناسبی برای پرسشی که در ذهن شما نقش بسته است پیدا کنیم.

این روش کاربرد بی نظیری در زمینه های مختلف مثل رسیدن به اهداف، روابط عاشقانه، کار و تجارت، درمان و… دارد. با کمک علم NLP شما می توانید خاطرات بد را از ذهن خود پاک کنید ،عادات بد را از بین ببرید و در کار خود پیشرفت کنید. در ادامه با NLP، کاربردها و قوانین آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

نحوه عملکردNLP چگونه است؟

NLP درواقع مخفف شده عبارت Neuro Linguistic Programming است که معنی برنامه ریز ی عصبی کلامی را می دهد. دانش NLP با استفاده از علم زبان شفاهی یا رفتار غی رکلامی، بر دستگاه عصبی تأثیر می گذارد. در این علم با تغییر در حرکات چشم، دست، پا و… می توانید تغییراتی را در افکار به وجود آورید.

اگر بخواهیم به طور کلی دانش NLP را توصیف کنیم باید بگوییم، به دسته ای از تکنیک ها، مهارت ها، اصول و تمرین هایی گفته می شود که افراد با به کار گرفتن آن ها می توانند عواملی ازجمله عادات ،رفتارها، افکار، هیجانات و خلاقیت خود و سایر انسان ها را تجزیه و تحلیل کنند و تغییرات مثبتی را در آن ها ایجاد کنند .متخصصانی که در این زمینه فعالیت می کنند عقیده دارند تمامی برنامه ریزی هایی که در ذهن ما وجود دارد، عادت ها و رفتارهای ما را مشخص می کنند.

به طور کلی ان ال پی به افراد کمک می کند که مسائلی که در حال حاضر با آن ها مواجه شده اند را حل کنند و در کنار آن، آموزش می دهد که ذهن خود را برای مشکلات و موقعیت های سختی که در آینده افراد در آن قرار می گیرند، آماده کنند و از حداکثر توانایی و هوش خود برای پیشرفت استفاده کنند. ان ال پی کاربرد و مزایای دیگری هم دارد که عبارت اند از:

  • حذف خاطرات بد از ذهن
  • ایجاد عادت ها و برنامه ریزی جدید
  • بالا بردن عزت نفس و بهبود عملکرد افراد
  • افزایش ارتباطات مؤثر
  • مدیریت فردی و گروهی
  • افزایش توانایی درزمین ه بازاریابی
  • کنار گذاشتن عادت های بد ازجمله مصرف دخانیات
  • پیدا کردن هدف و تلاش در مسیر آن
  • از بین بردن تمامی ترس ها
  • یافتن علت افزایش وزن و تلاش برای کاهش وزن

قوانین NLP را بشناسید!

ان ال پی دارای چند قانون است که باید با آن ها آشنا شوید و آن ها را هر روز در ذهن خود بیان کنید.

اگر دیگران می توانند، من هم می توانم

ان ال پی بر این باور است که جسم و فیزیک انسان های مختلف با هم شباهت دارد و تفاوتی در میان آن ها دیده نمی شود اما فرقی که میان انسان های موفق و معمولی وجود دارد، برنامه ریزی و تفکرات ذهنی آن ها است. یک روش بی نظیر در ان ال پی وجود دارد که در آن با تجزیه و تحلیل استراتژی کسانی که به موفقیت رسیده اند، می توان عملکرد مشابه را انجام داد.

درواقع به این روش، الگوبردار ی از انسان های پیروز و موفق می گویند .افراد با بررسی نحوه عملکرد افراد موفق و الگوبردار ی از آن ها، توانایی های خود را به کار می گیرند و در مسیر موفقیت گام بر می دارند. هرگز فراموش نکنید که فرمول انسان های موفق، تمرکز کامل بر روی استعدادها و توانایی های خود می باشد. همچنین NLP به شناخت نقاط قوت شما می پردازد و بر روی آن ها تمرکز می کند.

همه افراد قدرت تغییر را دارند

در قانون دوم ان ال پی تمام توجهات بر قدرت جذب خواسته ها است. دانش ان ال پی عقیده دارد که همه افراد دارای قدرتی ویژه و منابع درونی برای جذب خواسته های خود هستند. ان ال پی به شما کمک می کند تا یک لیست از مهارت ها و نقاط قوت خود بنویسید و با آن ها آشنا شوید. شما می توانید پس از آشنایی با منابع درونی خود، بر روی آن تمرکز کنید و به موفقیت دسترسی پیدا کنید.

هرگز شکست نخواهم خورد

اگر بخواهیم نگاهی به طول عمر خود بیندازیم در می یابیم که زندگی محلی برای یادگیر ی است و همه ما در آن تجربه های زیادی را کسب خواهیم کرد، این قانون دقیق  ا همین موضوع را بیان می کند. قانون سوم ان ال پی می گوید که ما هرگز شکست نخورده ایم و فقط در راهی قدم برداشته ایم که درنتیجه به هدف نمی رسید و باید سراغ راه های دیگر برویم.

ما باید شکست های خود را به عنوان یک تجربه بشناسیم و از آن ها عبرت بگیریم تا راه اصلی برای رسیدن به هدف را پیدا کنیم و در آن راه تلاش کنیم .هیچکدام از افراد موفقی را که مشاهده کرده اید بدون شکست به هدف خود نرسیده اند، آن ها باوجود این که می دانند در مسیرشان شکست هایی وجود دارد دست از تلاش بر نمی دارند و تنها به هدف خود فکر می کنند.

سخن پایانی

در سال های اخیر دانش NLP همراه با پیشرفت علم، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. دلیل این علاقه مندی، کاربرد بی نظیر آن در زمینه های مختلف می باشد. در علم NLP ایده های متفاوت و گسترده ای وجود دارد و پزشکان از روش های مختلفی در این زمینه استفاده خواهند کرد؛ بنابراین باید دقت زیادی در انتخاب پزشک و متخصصانی که در این زمینه فعالیت می کنند داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *